ROK 2022

Koncert noworoczny

22.12.2022

Koncert Noworoczny

Wójt Gminy Moszczenica oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają w sobotę, 07 stycznia 2023r., na Koncert Noworoczny kolęd, pastorałek... i nie tylko pt. „Śpiewajcie i grajcie Mu!”. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w aranżacji ludowej oraz jazzowej. Ponadto występujący artyści wystąpią z własnym programem. Po raz pierwszy zagra na scenie dziecięcy zespół instrumentalny z GOKiS pod kierunkiem Pana Pawła Filipka naszego instruktora muzyki.Zespół jazzowy Standard JAZZY, który mogliśmy usłyszeć już podczas Zaduszek jazzowych w listopadzie,  zaprezentuje widowni również utwory świąteczne, ale w aranżacji jazzowo - swingowej oraz zagra też standardy jazzowe. Na finał zagra Kapela Ludowa Tkacze, która wykona kolędy staropolskie i ludowe pastorałki oraz pieśni ludowe ziemi piotrkowskiej. Podczas koncertu Wójt Gminy Moszczenica - Marceli Piekarek - złoży mieszkańcom gminy Moszczenica życzenia noworoczne oraz opowie o planach i inwestycjach gminy na 2023r.Zapraszamy! Początek koncertu o godz. 17:00.WK

Czytaj więcej...

Przegląd Kolęd i Pastorałek

12.12.2022

VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek

Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy zaprasza na VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek "Hej Kolęda..." 2023.Przegląd odbędzie się 5 stycznia 2023r. w Gminno - Szkolnej Hali Sportowej w Moszczenicy ul. Spacerowa 15. Uczestnicy występują w następujących kategoriach :- soliści  klas  0-3,- soliści  klas  4-6,- soliści  klas  7-8,- duety,- zespoły.Dokładnie wypełnione karty zgłoszeniowe należy przesłać najpóźniej do dnia 30 grudnia 2022 r. na adres:                             Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy,                             ul. Dworcowa 9, 97-310 Moszczenica,       lub drogą mailową:   robertbykowski2106@gmail.com, wpisując temat: KONKURS KOLĘD.Przegląd odbywa się pod patronatem Starosty Powiatu Piotrkowskiego - Piotra Wojtysiaka, Wójta Gminy Moszczenica - Marcelego Piekarka oraz Proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy - ks. kanonika Władysław Pasia.Poniżej ze strony do pobrania Regulamin i Karta zgłoszenia do Przeglądu.

Czytaj więcej...

Wystawa 2022

05.12.2022

90 Wystawa Gołębi Rasowych

Za nami 90. jubileuszowa Wojewódzka Wystawa Gołębi Rasowych, która odbyła się w dniach 3-4 grudnia 2022r. w Gominno-Szkolnej Hali Sportowej w Moszczenicy. Podczas dwóch dni wystawę obejrzało blisko 400 osób.Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z wystawy i z wręczenia nagród dla najlepszych hodowców, których to dokonali wicestarosta powiatu piotrkowskiego Dariusz Magacz i Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Wigilia

02.12.2022

Gminna Wieczerza Wigilijna 2022

Radni Rady Gminy Moszczenica, Wójt Gminy Moszczenica wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Moszczenicy, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Moszczenicy, Kołem Gospodyń Wiejskich Korale z Moszczenicy, Parafią pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapraszają po raz kolejny Gminną Wieczerzę Wigilijna.Wigilia tym razem odbędzie się w sali widowiskowej w Domu Kultury w Moszczenicy 16 grudnia 2022r. o godz.17:00. Na miejscu Wszyscy wspólnie złożymy sobie życzenia, zjemy tradycyjne polskie dania wigilijne oraz wspólnie z zespołem JACYTACY Moszczeniacy zaśpiewamy najpiękniejsze tradycyjne polskie kolędy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Moszczenica, dla każdego znajdzie się miejsce, porcja ciepłej zupy, dobre słowo i słodka niespodzianka.wk

Czytaj więcej...

Wystawa

17.11.2022

Wystawa gołębi rasowych

Już po raz kolejny mamy przyjemność gościć w gminie Moszczenica najpiękniejsze okazy gołębi rasowych.Czy w tym roku w któreś z ras doczekamy się championa??Zapraszamy w dniach 03-04.12.2022r. do Gminno - Szkolnej Hali Sportowej na 90. Wystawę gołębi rasowych i drobnego inwentarza, których to organizatorem jest Wojewódzki Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, Gmina Moszczenica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy.Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w sobotę  w godz. od 08:00 do 14:00 oraz w niedzielę w godz. od 08:00 do 12:00. Bilet wstępu 15zł/osoba. Dzieci - wstęp wolny!!!Zapraszamy!!!

Czytaj więcej...

Gwiazdkowy Turniej Szachowy

17.11.2022

Gwiazdkowy Turniej Szachowy

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza młodych miłośników gry w szachy na Gwiazdkowy Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Moszczenica.Turniej rozgrywany będzie trzech kategoriach: klasy I-IV (i młodsi), klasy V-VIII oraz dziewczynki. Turniej zostanie rozegrany na dystansie siedmiu rund. Tempo gry 10 min. dla uczestnika. Prawo startu w turnieju mają uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Moszczenica oraz zaproszeni goście.Zgłoszenia uczestnictwa w turnieju należy składać drogą elektroniczną na adres sekretariat@gokis.moszczenica.eu do dn. 12.12.2022 r. na karcie zgłoszenia. Wzór karty zgłoszenia do pobrania poniżej ze strony www.

Czytaj więcej...

Zaduszki jazzowe

31.10.2022

Zaduszki jazzowe w Moszczenicy

Miłośników dobrej muzyki zapraszamy 11 listopada 2022r. na koncert jazzowy - zaduszki jazzowe. Po raz pierwszy na scenie w Moszczenicy zagra zespół WWZL Standard (Władysław Kowalczyk - gitara, Włodzimierz Grochulski - klarnet i saksofon, Zbigniew Rytych - keyboard oraz Lidia Smuga - wokal). Zaduszki jazzowe to wspaniała okazji do wspomnienia wielkich postaci tego gatunku. Podczas koncertu usłyszymy utwory takich klasyków jazzowych jak np.  Acker Blik, Nat King Cole, Antonio Carlos Jobim, Lionel Newman, Luiz Bonfa a także utwory Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej. Początek koncertu o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.O klimat koncertu i jego prowadzenie zadba Łukasz Toma.  wk

Czytaj więcej...

11 listopada

28.10.2022

Gminne Obchody Święta Niepodległości

Wójt Gminy Moszczenica oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają 11 listopada do wspólnego świętowania gminnych obchody Święta Niepodległości.Porządek uroczystości:- o godz. 11:11 - przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Moszczenicy nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej, wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Odzyskania przez Polskę niepodległości;- godz. 12:00 - Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele pod wyzwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy;Natomiast 13 listopada, tj. w niedzielę, zapraszamy do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy na koncert niepodległościowy w wykonani zespoły WINYL BAND pt. "Na skrzydłach wolności". Podczas koncerty usłyszymy utwory patriotyczne i powstańcze, jak również znane kompozycje takich wykonawców jak: Marek Grechuta, Grzegorz Tomczak, Anna German, itd. Ponadto usłyszymy fragmenty poezji K.K. Baczyńskiego, Haliny Poświatowskiej czy Wisławy Szymborskiej. Początek koncertu o godz. 17:00. ZAPRASZAMY!!!

Czytaj więcej...

Taniec

03.10.2022

Zajęcia taneczne

Od 10 października zapraszamy na zajęcia taneczne do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy.Na zajęciach, prócz podstaw tańców klasycznych, będzie można nauczyć się tańców nowoczesnych tj. hip - hop, jazz, modern  czy disco dance. Zajęci prowadzić będzie młoda, lecz doświadczona tancerka - Wiktoria. Wiktoria podstaw tańca uczyła się na zajęciach w Domu Kultury w Moszczenicy by ostatecznie zdobywać medale w mistrzostwach Polski i Europy, zarówno w drużynie, duetach jak i solo.Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i środy o godz. 17:00 w GOKiS Moszczenicy, ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2.Więcej informacji można uzyskać pod mr tel. 44 6169 454.

Czytaj więcej...

Zapraszamy do GOKiS-u!!!

22.09.2022

Zapraszamy do GOKiS-u!!!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną GOKiS!!!Jak co roku przedstawiamy Państwu naszą ofertę aktywnego i ciekawego spędzania czasu.Zapraszamy do zapisywania się do kół zainteresowań, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy.Koło szachoweZapraszamy do koła szachowego. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka (i nie tylko) - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Bardzo dobrze wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności gracza.Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy od godz. 16:00 pod kierunkiem doświadczonego i utytułowanego szachisty - Piotra Kaukela.Koło plastyczneGłównym celem zajęć jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci, a także przygotowanie wychowanków do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym poprzez działalność plastyczną w szerokim tego słowa znaczeniu. Zajęcia plastyczne mają także jeszcze inne znaczenie – mają dawać uczestniczącym w nich dzieciom radość, poczucie własnej wartości i niepowtarzalności. Na zajęciach dzieci uczą się kompozycji, zdobywają wiadomości o kolorze oraz poznają techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, collage, pastel, grafika, kompozycja przestrzenna,). Opiekunem koła jest pani Anna Zasępa.Koło tańca nowoczesnego i baletuCelem działalności zespołu jest przede wszystkim poznanie nowych technik tanecznych. Istotną rolę odgrywa również kształtowanie świadomości własnego ciała, koordynacji, rozwój wyobraźni twórczej oraz konfrontacja taneczna z innymi zespołami i wymiana doświadczeń. Taniec jest nie tylko sekwencją poszczególnych kroków, ale również formą ekspresji uczuć. Najważniejszym mottem tych zajęć jest dobra zabawa. HarcerstwoPrzy GOKiS w Moszczenicy działa 86 Piotrkowska Drużyna Harcerska "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego. Należymy ona do Związku Harcerstwa Polskiego. W jej szeregach znajdują się uczniowie szkół z terenu gminy Moszczenica. Harcerze z tej drużyny działają w I Środowiskowym Szczepie Harcerskim "MATECZNIK" im. Józefa Grzesiaka "Czarnego". Podlegają pod Hufiec ZHP Piotrków Trybunalski. Podczas roku harcerskiego co tydzień odbywają się zbiórki, często biorą też udział w wyjazdach. Harcerze z naszej drużyny wyjeżdżają na biwaki, obozy letnie, rajdy oraz inne atrakcyjne wypady, których jest naprawdę dużo. :). Na cotygodniowych zbiórkach drużyny spotykają się w celu wspólnego spędzenia czasu na zabawie, nauce i integracji. Najczęściej miejscem naszych spotkań jest harcówka "Ostoja", która znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy (wejście od tyłu). Czasem zbiórki odbywają się też w moszczenickim lesie, ale o tym informujemy na poprzedniej zbiórce i na stronie internetowej. Zbiórki odbywają się w piątki o godz.17.00 i trwają około dwóch godzin. Natomiast wcześniej, bo od godz. 16:00 swoją zbiórkę mają nasze zuchy. ZumbaCzym jest zumba?Zumba to nic innego jak mix kilku różnych rodzajów tańca, treningu siłowego oraz kardio. Wywodzi się z Kolumbii, gdzie Beto Perez w latach 90. ubiegłego wieku wraz z dwoma innymi tancerzami opracował serię treningów w rytmach latino. Zumba szybko zyskała na popularności i obecnie możesz korzystać z wielu systemów treningowych. Zumba dla początkujących to zumba basic – nauczysz się tu kroków salsy czy bachaty przeplatanych przysiadami i wykrokami. Trenerem zumby jest Małgorzata Krasoń. Zajęcia odbywają się w środy od godz. 19:15 w sali baletowej.Zapraszamy również na nasze obiekty sportowe.Praktycznie przez cały czas otwarty jest dla miłośników sportu Kompleks Sportowy Orlik. Wystarczy przyjść do animatora sportu na tym boisku - Bogdana Świątka - i zapytać kiedy można skorzystać z boisk, a można tam pograć w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy tenisa ziemnego.Więcej możliwości daje hala sportowa w Moszczenicy. To tu można pograć w piłkę nożną halową, koszykówkę, siatkówkę, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton czy skorzystać z siłowni pod okiem instruktora.Jeśli lubisz sporty walki to właśni tu swoje treningi odbywają zawodnicy karate z klubu OYAMA Karate Washi, gdzie trenerem jest Mistrz Europy - Dariusz Szulc, a który wychował już wielu medalistów mistrzostw Polski czy Europy. Treningi karate odbywają się w poniedziałki i środy od godz. 17:00.Na hali sportowej w Moszczenicy swoje treningi mają zawodnicy ULKS-u Moszczenica, których to drużyny zarówno żeńska jak i męska rywalizują w drugich ligach. Sekcja tenisa stołowego działa w naszej gminie z sukcesami już z powodzeniem od wielu lat. Treningi z tenisa stołowego odbywają się codziennie w tygodniu w godzinach popołudniowych.Zapraszamy również na zajęcia z piłki ręcznej. Zajęcia ze szczypiorniaka odbywają się we wtorki o godz. 17:00 i w czwartki o godz. 16:00. Dla osób starszych jest gimnastyka prozdrowotna. To zajęcia ruchowe skierowane dla Pań i Panów w wieku 50/60 lat i więcej. Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej muzyce, mają na celu podniesienie sprawności fizycznej (przede wszystkim sprawności funkcjonalnej) z uwzględnieniem profilaktyki chorób wieku dojrzałego, między innymi takich jak:  osteoporoza, bóle kręgosłupa, choroby reumatyczne choroby, układu krążenia, nadwaga i cukrzyca czy stres.Są to zajęcia o umiarkowanej intensywności, zawsze dostosowane do możliwości i umiejętności uczestników.Regularnie uprawiana aktywność o charakterze prozdrowotnym, a taki charakter ma gimnastyka dla seniora, pozwala dłużej zachować sprawność, niezależność i radość życia osobom w wieku dojrzałym. Zajęcia odbywają się w piątki o godz.10:00.

Czytaj więcej...

AGIBAGI

16.09.2022

AGIBAGI Animacje!!!

Zapraszamy dzieci z gminy Moszczenica w wieku 4-7 lat na zajęcia w ramach warsztatów AGIBAGI Animacje.Natomiast już 5 października zapraszamy na pierwsze, w nowym sezonie, zajęcia z sensoplastyki. Sensoplastyka to marka zajęć rozwojowych dla dzieci, i nie tylko, w wieku od 0 do 100 lat. Celem tych zajęć jest wspieranie rozwoju kompetencji intra i interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz oparcie procesu twórczego na podejściu coachingowym. Sensoplastyka to polisensoryczna, multikolorowa, wielozapachowa przestrzeń możliwości. Uczestnicy zajęć dotykają wszystkich zmysłów.

Czytaj więcej...

60 rocznica

26.09.2022

60. Rocznica katastrofy kolejowej

Dokładnie w  niedzielę 09. października 2022r. przypada 60. rocznica katastrofy kolejowej w lesie między Moszczenicą a Jarostami. Około godz. 21, na wysokości wsi Jarosty doszło do jednej z największych katastrof kolejowych w Polsce. W zderzeniu brały udział dwa międzynarodowe pociągi pośpieszne. Pierwszy skład był relacji Sofia – Warszawa drugi zaś – Chopin – jechał z Warszawy do Wiednia. Kilka minut po opuszczeniu Piotrkowa Trybunalskiego, a kilkaset metrów za wsią Jarosty, trzy ostatnie wagony pociągu pośpiesznego relacji Sofia – Warszawa odczepiły się od całego składu i wypadły z torów blokując tym samym równoległy tor. Oprócz oderwanej części, kilka końcowych wagonów było również wykolejonych. Kilkanaście minut później nadjechał na pełnej prędkości pociąg pośpieszny relacji Warszawa – Wiedeń. Pociąg uderzył w oderwaną część składu stojącą na jego torze. Siła zderzenia była tak duża, że wielotonowe wagony spiętrzyły się na wysokość kilku pięter, a metalowe fragmenty zostały porozrzucane w promieniu stu metrów.Oficjalny raport mówił o 34 osobach zabitych i 67 rannych.Program uroczystości 09. października 2022r. z okazji 60. Rocznicy katastrofy kolejowej w lesie między Moszczenicą a Jarostami:- 10:00 - Msza Św. polowa w intencji poległych w miejscu katastrofy kolejowej przy pamiątkowym obelisku koncelebrowana przez ks. kanonika Władysława Pasia;- 11:30 -Sesja historyczna połączona z projekcją filmu "Katastrofa w cieniu atomowej zagłady". Sesja historyczna i  projekcja filmu będzie miała miejsce w GOKiS Moszczenica ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2;- po filmie dyskusja z autorami filmu oraz  książki pt. "Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy", w której  zamieszczono relacje świadków, dokumenty i zdjęcia dotyczące katastrofy. Książka będzie kolportowana w czasie sesji historycznej.wk  

Czytaj więcej...

Plutonowy Stefan Karaszewski

06.09.2022

Mieszkańcy gminy Moszczenica pamiętali o lokalnym bohaterze

W dniu 05 września 2022 r. w 83 rocznicę śmierci plutonowego Stefana Karaszewskiego władze gminy Moszczenica, harcerze oraz mieszkańcy gminy Moszczenica uczcili pamięć o lokalnym bohaterze. Mszę polową w intencji poległego plutonowego Stefana Karaszewskiego, odprawił ks. Kanonik Władysław Paś proboszcz miejscowej parafii.Plutonowy Stefan Karaszewski poległ w dniu 05.09. 1939r. po samotnej, dwugodzinnej walce, podczas której zdołał całkowicie zniszczyć osiem hitlerowskich maszyn, a kilka kolejnych uszkodzić. Dzięki heroicznej postawie Stefana Karaszewskiego 85. Pułk Strzelców Wileńskich, w której to służył plutonowy, zdołał bezpiecznie wycofać się na wschód.Kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym bohaterski czyn plutonowego Stefana Karaszewskiego złożyli Wójt Gminy Moszczenica  Marceli Piekarek wraz z wice Wójtem Gminy Moszczenica Krzysztofem Jędrzejczykiem i Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy Włodzimierzem Kaźmierczakiem, Harcerze z 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego, członkowie organizacji „Strzelec” oraz przedstawiciele  rodziny św. pamięci plutonowego Karaszewskiego.Krótka historia Stefana Karaszewskiego:"Okolice Moszczenicy niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, 5 września 1939 roku, godzina 14.30Głuchy odgłos czołgowych silników potężniał z każdą sekundą, wprawiając ziemię w coraz wyraźniejsze drżenie. Ze ścian naprędce wykopanego, podłużnego stanowiska ogniowego zaczęły odrywać się grudki ziemi. Plutonowy Stefan Karaszewski otarł czoło zabandażowaną ręką i jeszcze mocniej przywarł do ziemi, ściskając w dłoni karabin mauzera.Czołg jest tuż-tuż. Już słychać wyraźnie chrzęst gąsienic. No gdzie te cholerne miny???Eksplozja!Nareszcie! Plutonowy ostrożnie wychylił się z okopu. Kilkanaście metrów od jego kryjówki stał zasnuty czarnym dymem czołg PzKpfw II. Mina spełniła swoje zadanie - z każdą chwilą dym był coraz gęstszy, pojawiły się też języki ognia.Górna klapa czołgu odskoczyła z głośnym szczęknięciem i na pancerz wyskoczyła sylwetka w czarnym kombinezonie. Niemiecki pancerniak sięgnął ręką do wnętrza pojazdu i pomógł koledze wydostać się na zewnątrz.Plutonowy Karaszewski zerwał się na równe nogi i przyłożył karabin do oka.Strzał, przeładowanie, drugi strzał i dwa ciała stoczyły się po pancerzu na ziemię. Trzeci członek załogi nie wyszedł z czołgu. Może wolał śmierć w płomieniach niż tę od nieuchronnej kuli. A może po prostu już nie żył.Stefan Karaszewski urodził się w kwietniu 1915 roku w Harbinie w Chinach, gdzie jego ojciec Stanisław, były żołnierz carskiej armii, pracował przy linii kolejowej łączącej Syberię z Władywostokiem.Wykorzystując słabość południowo-wschodniego sąsiada, władze rosyjskie pod koniec XIX wieku wymusiły na Chinach zgodę na przeprowadzenie linii kolejowej przebiegającej przez chińskie terytorium, znacznie skracając w ten sposób jej długość.W mieście przebywało wówczas kilkanaście tysięcy Polaków, głównie zatrudnionych przy budowie i utrzymaniu wspomnianej linii. Istniały polskie organizacje społeczne, ukazywały się polskie gazety, istniały kluby sportowe i inne stowarzyszenia. Ba, w 1915 roku powstało nawet polskie gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza (istniało do 1949 roku).Kiedy Polska odzyskała niepodległość, Stefan wraz z rodzicami oraz przybraną siostrą Zosią (Stanisław i Anna Karaszewscy adoptowali w Harbinie osieroconą polską dziewczynkę) przyjechali do Tomaszowa Mazowieckiego, miasta, z którego Stanisław pochodził.Niedługo po powrocie do Polski ojciec ciężko zachorował i rodzina popadła w biedę. By ratować rodzinny budżet, zaraz po ukończeniu szkoły Stefan rozpoczął pracę w fabryce włókienniczej. Od dziecka interesował się jednak wojskiem. Wstąpił do Związku Strzeleckiego "Strzelec" i odbył szereg kursów i szkoleń. W tym samym czasie ożenił się i kilka miesięcy później przyszła na świat jego córka Alicja.Po powołaniu do wojska trafił do 85. Pułku Strzelców Wileńskich, do kompanii karabinów maszynowych. Jego służba miała się skończyć 10 września 1939 roku. Miał już nawet wykupiony bilet z Wilna do Tomaszowa Mazowieckiego. Pod koniec sierpnia 85. Pułk Strzelców Wileńskich został włączony w skład 19. Dywizji Piechoty, a ta z kolei stała się częścią odwodowej Armii "Prusy" generała Stefana Dęba-Biernackiego. Żołnierzy przewieziono koleją z Wilna do Łowicza, a stamtąd na piechotę przeszli w okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Pułk zajął pozycje między Moszczenicą a Piotrkowem, osłaniając fragment linii kolejowej (Kolej Warszawsko-Wiedeńska) o ogromnym znaczeniu strategicznym. Spodziewając się uderzenia od zachodu, Polacy zaminowali pola i drogi. Karaszewski zajął stanowisko ogniowe położone na łące kilkadziesiąt metrów od toru kolejowego, na północ od wsi Kosów. Stanowisko miało kształt podłużnego wykopu i uzbrojone było w ciężki karabin maszynowy wz. 30 oraz duży zapas granatów w żelaznej skrzynce. Plutonowy Karaszewski dodatkowo wziął ze sobą kilka mauzerów.Teren tuż przed stanowiskiem nieco się unosi. Nacierający z zachodu Niemcy nie widzą gniazda karabinu maszynowego ani ukrytego polskiego żołnierza. Zobaczą go dopiero w ostatniej chwili, kiedy już będzie za późno. Poza tym - nie wiedzą, że są na polu minowym.Ogółem nadjeżdża około sześćdziesięciu czołgów.Przyczajony w okopie plutonowy Stefan Karaszewski wsłuchuje się w coraz głośniejszy ryk czołgowych silników i czeka, aż któryś z pojazdów wyleci na minie; w ciągu kilku ostatnich dni wraz z kolegami rozmieścili ich około tysiąca.Bliska eksplozja uderza w uszy. Plutonowy zrywa się na nogi i z mauzera likwiduje dwóch członków załogi ewakuujących się z płonącego czołgu. Zza niewielkiego pagórka wychylają się już sylwetki dalszych maszyn. Stefan dopada do ciężkiego karabinu maszynowego. Kolejna eksplozja zatrzymuje nacierający czołg. Załoga ucieka przez włazy, po pancerzu bębnią pociski z polskiego CKM-u. Trzy ciała upadają w trawę koło czołgu. Nie przerywając serii, Karaszewski przenosi ogień na nadjeżdżający motocykl z przyczepą. Jego załoga ginie. Nadjeżdżają kolejne czołgi. Jakimś cudem udaje im się uniknąć min. Kiedy są w odległości kilkunastu metrów od polskiego stanowiska, Karaszewski chwyta granaty, kolejno wyrywa zawleczki i ciska. Celnie. Dalsze maszyny stają w ogniu, a ich załogi przed śmiertelnym dylematem - upiec się żywcem, czy też zginąć od kuli?Niemcy zatrzymują się. Pociski z działek kalibru 20 mm oraz karabinów maszynowych zamontowanych na czołgach PzKpfw I i PzKpfw II sieką ziemię wokół polskiego stanowiska. Karaszewski pada na dno okopu i czołga się na jego koniec. Wychyla się i rzuca kolejne granaty. Z mauzera likwiduje kolejnego Niemca. Potem znowu pada na dno wykopu i czołga się w stronę karabinu maszynowego, który na szczęście nie ucierpiał od niemieckiego ostrzału. Jego serie skutecznie szachują Niemców, a nieliczna piechota wspierająca czołgi chowa się za maszynami. W kierunku niemieckich czołgów lecą kolejne granaty. Maszyny stojące w promieniu dwudziestu metrów od polskiego stanowiska płoną.Nec Hercules contra plures... Kolejne czołgi objeżdżają polskie stanowisko w bezpiecznej odległości, a piechota wchodzi do wsi Kosów. Kryjąc się za zabudowaniami, okrążają Stefana Karaszewskiego od południa. Ten nie ma już nabojów do CKM-u - ze śmiercionośnej maszyny zwisa tylko bezużyteczna parciana taśma. Ma kilka nabojów do mauzera i kilka ostatnich granatów. Strzela w kierunku zbliżających się Niemców i ciska pozostałe granaty. Oprócz ostatniego.Wyrywa z niego zawleczkę, ale zamiast rzucić go w kierunku Niemców, przykłada go sobie do gardła. Eksplozja granatu rozerwała plutonowemu Karaszewskiemu gardło i dolną część twarzy.Niemcy przez długi czas bali się zbliżyć do polskiego stanowiska. Kiedy w końcu podeszli, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Byli przekonani, że opór stawia im przynajmniej kilku żołnierzy, tymczasem na dnie płytkiego okopu leżał tylko jeden człowiek.W czerwcu 1939 roku zmarła córka Karaszewskiego, Alicja. Podczas jej pogrzebu, rozmawiając z bliskimi na temat możliwej wojny z Niemcami, powiedział: "Żywy się w ich ręce nie oddam!". Trzy miesiące później udowodnił, że nie rzuca słów na wiatr.Podczas dwugodzinnej walki plutonowy Stefan Karaszewski zdołał całkowicie zniszczyć sześć hitlerowskich maszyn, a kilka kolejnych uszkodzić. Osłaniany heroiczną walką Stefana Karaszewskiego 85. Pułk Strzelców Wileńskich zdołał wycofać się na wschód. Mieszkańcy Moszczenicy pochowali bohaterskiego żołnierza w miejscu jego śmierci, na łące w pobliżu toru kolejowego. Kiedy w październiku spadły ulewne deszcze i zalały łąkę razem z grobem, odkopano jego ciało i gruntownie przeszukano zwłoki (podczas pierwszego pogrzebu w pośpiechu zapomniano o tym). W kieszeniach munduru znaleziono legitymację ze zdjęciem, książeczkę wojskową z wpisem o awansie na plutonowego (walczył w mundurze z dystynkcjami kaprala, nie zdążył przypiąć dodatkowej belki na pagonach) oraz przekaz pieniężny z adresem jego matki w Tomaszowie Mazowieckim, co umożliwiło powiadomienie rodziny.Pogrzeb bohaterskiego plutonowego w Moszczenicy stał się patriotyczną demonstracją i zgromadził około tysiąca osób.Honory oddali mu nawet stacjonujący w miejscowości oficerowie niemieccy.Z czasem rodzina ekshumowała ciało i pochowała na cmentarzu w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie spoczywa do dzisiaj.O samotnej walce polskiego żołnierza z niemieckimi czołgami nadal pamiętają mieszkańcy Moszczenicy i okolic. W 1976 roku w miejscu, gdzie znajdowało się jego stanowisko, położono głaz, na którym miejscowy kamieniarz wykuł stosowny napis. Widnieje na nim także siedem trójkątów symbolizujących czołgi zniszczone przez Stefana Karaszewskiego oraz kółko - symbol zniszczonego motocykla.Liczba czołgów likwidowanych przez plutonowego jest trudna do ustalenia. W większości źródeł przyjmuje się, że zniszczył on całkowicie sześć maszyn, a kilka innych uszkodził w różnym stopniu.Głazem opiekują się harcerze z 86. Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "Knieja" imienia Stefana Karaszewskiego, a jego imię nosiła także istniejąca do niedawna szkoła w Kosowie.We wrześniu 2010 plutonowy Stefan Karaszewski pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski." ** - źródło: https://zhistorii.blogspot.com/search?q=stefan+karaszewski  

Czytaj więcej...

Konkurs fotograficzny

31.08.2022

Konkurs fotograficzny

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!!!W związku organizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM” konkursem fotograficznym pn. "ROZ-BUDUJ WYOBRAŹNIE" mającym na celu prezentację i promocję atrakcyjnych turystycznie miejsc na obszarze LGD „BUD-UJ RAZEM” oraz wzrost wiedzy i zainteresowania społeczności lokalnej walorami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi regionu,  zwracamy się do Państwa z prośbą o publikację informacji nt. w/w konkursu na Państwa stronach internetowych.Poniżej link do ogłoszenia o konkursie:http://www.buduj.eu/portal-news-224-.apraszamy_do_wziecia_udzialu_w_konkursie_fotograficznym_realizowanym_przez_stowarzyszenie_lgd_quot;bud_uj_razemquot;.htmlCzas trwania konkursu od dnia 16.08.2022r. do dnia 07.10.2022r.wk

Czytaj więcej...

Szczęśliwa 7

29.08.2022

Szczęśliwa 7 - pomagamy Piotrkowi

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej "Pałacyk" oraz wielu ludzi o dobrym sercu chciałoby zaprosić Was do aktywnego spędzenia niedzieli 11 września 2022r.Tego dnia o godzinie 11:00 w lesie między Moszczenica a Rakowem rozpoczyna się bieg charytatywny "Szczęśliwa 7". Trasa 7 km, którą można przejechać rowerem, przejść z kijkami bądź przebiec. Fantastyczna forma spędzenia czasu dla całej rodziny:) Po zakończonym biegu odbędzie się ognisko z kiełbaskami. Będziemy wdzięczni jeśli poinformujecie nas o chęci uczestnictwa- pozwoli nam to lepiej przygotować się na Wasze przyjęcie.Zapisy:Messenger - Marcin Kałuża tel. 515 356 475.Patrycja Kucharczyk tel. 882 690 121szczesliwa7siodemka@gmail.combieg@stowarzyszeniepalacyk.pl Bieg organizowany jest dla naszego kolegi Piotra Kucharczyka, który walczy z ostrą białaczką szpikową. Potrzebuje przeszczepu szpiku dlatego na biegu stanie również stoisko DKMS gdzie będziecie mogli zgłosić się jako dawca szpiku. Poinformujcie o biegu przyjaciół i znajomych. Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia miłej i aktywnej niedzieli.wk

Czytaj więcej...

Wakacje 2022

29.08.2022

Wakacje z GOKiS-em 2022

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy, jak co roku, przygotował wiele atrakcji w okresie wakacyjnym, w których każde dziecko mogło znaleźć dla siebie coś interesującego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc.W tym roku, w ramach programu pn. „Wakacje z GOKiS 2022 – bez używek i nałogów”, odwiedziliśmy Park Geonatura w Kielcach, gdzie doświadczyliśmy lekcji z geologii i geografii oraz odbyły się warsztaty tematyczne. Odwiedziliśmy Giganty Mocy w Bełchatowie gdzie dowiedzieliśmy się skąd i jak wytwarza się prąd. W miejscowości Tum zwiedziliśmy jedno z lepiej odtworzonych starodawnych, bo aż z VIII wieku, grodzisk. Zwiedziliśmy również łódzkie zoo z nowo otwartym Orientarium i kręgielnie w Tomaszowie Maz.Wśród wycieczek nie zabrakło też wyjazdów sportowych. Na rozpoczęcie wakacji odbył się rajd rowerowy do Osady Leśnej w Kole. Były wyjazdy na basen do aquaparku oraz na tor saneczkowy na Górę Kamieńsk.W tym roku z wakacyjnych wyjazdów z GOKiS-em skorzystało blisko 450 dzieci. Kilkukrotnie musieliśmy domawiać kolejny autobus, tylu było chętnych na nasze wyjazdy!  Dodatkowo na finał naszych wspólnych wakacji, kiedy to wspólnie z Pizzeria ROCCO z Moszczenicy piekliśmy pizzę przyszło około 80 dzieciaków.Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu składa podziękowania członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Moszczenicy, za dofinansowanie letnich atrakcji dla dzieci oraz dla naszych wolontariuszy – opiekunów za zaangażowanie i nieodpłatną pomoc przy realizacji naszego projektu.  

Czytaj więcej...

Dożynki 2022

23.08.2022

Dożynki 2022

Nadchodzi czas, by podziękować rolnikom za ich trudną, całoroczną pracę.Zapraszamy do udziału w Dożynkach Parafialno – Gminnych, które odbędą się 04 września.Tradycyjnie już, gminne święto plonów poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 12.00 w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, której to przewodniczyć będzie ks. kanonik Władysław Paś.Następnie korowód dożynkowy przejdzie do amfiteatru, gdzie o godz. 13:30 rozpoczną się główne uroczystości obrzędowe.W tym roku starotami dożynek będą Monika Hejduk i Wojciech Jarzębowski.Po części obrzędowej zapraszamy na występy lokalnych artystów. Wystąpią m.in. dziecięcy zespół Koraliki z Czarnocina oraz zespoły działające przy GOKiS tj.: JACY TACY Moszczeniacy, Kapela Tolka Gałązki i Kapela Ludowa Tkacze.Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie wschodząca gwiazda sceny disco - LUKA ROSI.Podczas tegorocznych dożynek będzie można zobaczyć na żywo pokaz cięcia zboża kosami, kosiarką oraz prace orne przygotowane przez naszych przyjaciół pasjonatów rolnictwa.Dożynkom towarzyszyć też będą m.in. prezentacje stołów Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Moszczenica, stoisko z miodami oraz stoiska handlowe i gastronomiczne. wk

Czytaj więcej...

Spływ kajakowy

05.08.2022

Spływ kajakowy GOKiSem!!

Spływaj z GOKiS-emGminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na spływ kajakowy, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia. Spływać będziemy jedną z najpiękniejszych rzek w naszym regionie – rzeką Pilica. Płynąć będziemy na trasie Biała – Barkowice (Przystań Fala) – około 19 km.Koszt spływu, na który składa się transport, wypożyczenie kajaku, opieka ratownika, ubezpieczenie oraz zimne napoje i kiełbaska z ogniska, to 75 zł.Zapisy na spływ do 19 sierpnia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sport w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2 lub pod nr tel. 44 616 94 54.wk

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Tenis Stołowy

03.08.2022

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w tenisie stołowym

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego o Puchar Starosty w Tenisie Stołowym.Mistrzostwa odbędą się w Gminno - Szkolnej Hali Sportowej w Moszczenicy ul. Spacerowa 15 w dniu 27. sierpnia 2022r. Mistrzostwa odbywać się będą w trzech kategoriach:1. Kategoria "Młodzik/Młodziczka" - rocznik: do 2010 (do 12 lat);2. Kategoria "Kadet/Kadetka" - rocznik: 2009-2008 (13 - 14 lat);3. Kategoria "Junior/Juniorka" - rocznik: 2007 - 2004 (15 - 18 lat).Uwaga ilość graczy ograniczona!!!Początek zawodów o godz. 09:30.Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 14. sierpnia na adres email: jarek.nitek@gmail.com lub/i andrzejnitek@poczta.onet.pl. Poniżej ze strony można pobrać Kartę zgłoszenia i Regulamin Mistrzostw. Mistrzostwa odbywają się pod patronatem Starosty Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka i Wójta Gminy Moszczenica Marcelego Piekarka.wk

Czytaj więcej...

Kapela Ludowa Tkacze

01.08.2022

Sukces Kapeli Ludowej Tkacze

Kapela Ludowa Tkacze reprezentowała gminę Moszczenica na II Przeglądzie Zespołów Ludowych i Kapel z województwa łódzkiego, który odbył się w Niesułkowie (gm. Stryków).W silnie i licznie obsadzonym przeglądzie nasza kapela zajęła 2 miejsce w kategorii „Zespół”.Warto wspomnieć, że Kapela Ludowa Tkacze w nowym składzie działa praktycznie od stycznia 2022 roku. Zachęcamy wszystkich miłośników kultury ludowej oraz muzyki do wstępowania w szeregi kapeli. Próby odbywają się w każdy wtorek o godz. 18:00. W dalszym ciągu szukamy śpiewaków i muzyków np. klarnecistów. Zapewniamy, że Kapelę będzie można usłyszeć też na dożynkach gminnych, które odbędą się w niedzielę 04 września.

Czytaj więcej...

Spotkanie

18.07.2022

Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne

Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców obszaru Stowarzyszenia LGD BUD-UJ RAZEM, które odbędzie się we wtorek 26 lipca 2022r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2. Początek spotkania o godz. 16:00Szczegóły na plakacie...Zapraszamy!!!

Czytaj więcej...

Rajd rowerowy

06.07.2022

Rajd rowerowy

Mimo wysokiej temperatury, wręcz upału, daliśmy radę!!!Blisko 40 dzieci i rodziców pojechało na rajd rowerowy z GOKiS-em do Osady Leśnej w Kole. Na miejscu czekał na nas leśnik - Paweł Kowalski, który oprowadził nas po osadzie i opowiedział, czym tu się zajmują i jakie obecnie zwierzęta mieszkają w osadzie. Na zakończenie pobytu w Kole zjedliśmy pyszne kiełbaski ufundowane przez Panią Małgosię Domańską. Dziękujemy funkcjonariuszom z KM Policji z Piotrkowa Tryb. za przeszkolenie nas z bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Dziękujemy również opiekunom wycieczki Państwu Celinie i Markowi Galia za opracowanie trasy rajdu, dzięki czemu jechaliśmy głównie w cieniu przez las.Dziękujemy również MDP OSP Moszczenica i druhnie Karolinie Loksztat, którzy wyszli z inicjatywą zorganizowania rajdu. Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach…  

Czytaj więcej...

kolarze

27.06.2022

Premia specjalna w Moszczenicy

Moszczenica na trasie 33.  Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Wyścig wystartuje 29 czerwca. Podczas rywalizacji, kolarze przejadą pięć etapów o łącznej długości 772,8 km w pięciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim. Kolarze dotrą do gminy na etapie premii specjalnychTen ostatni, piąty etap (201,8 km) rozpocznie się startem honorowym 2 lipca o godz. 10 na ul. ks. Ściegiennego w Kielcach, skąd kolarze dotrą na start Ostry w Nowinach. Na trasie są wyznaczone dwie premie lotne w Piekoszowie (11,4 km) i Sulejowie (122,4), ale aż pięć premii specjalnych w Łopusznie (31,5 km), Końskich (66,4 km), Moszczenicy (151 km) (meta - ulica Poduchowna), Brójcach (171,3 km) i Andrespolu (181,3 km). Na linię mety usytuowanej na ul. Piotrkowskiej przy pasażu Schillera kolarze przyjadą tuż po godz. 15 i pozostanie im do pokonania pętla o długości 4,2 km.

Czytaj więcej...

CUP

27.06.2022

Piotrkowski CUP

Piotrkowski CUP 2022To będzie prawdziwa gratka dla amatorów piłki nożnej w Powiecie Piotrkowskim. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wraz z Wójtem Gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem zapraszają amatorskie drużyny piłkarskie do Moszczenicy na Turniej Piotrkowski Cup 2022.Organizatorem zawodów jest Powiatowe Zrzeszenie LZS  w Piotrkowie Trybunalskim. Aby wziąć udział w imprezie sportowej, która odbędzie się 9 lipca 2022 roku, należy zgłosić się telefonicznie pod numerem 500 373 498 lub mailowo: g.sipa@wp.pl do 6 lipca. Na uczestników i zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. 

Czytaj więcej...

Moszczenicka Noc Świętojańska

24.06.2022

Noc Świętojańska w Moszczenicy - fotorelacja

Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w obchody Moszczenickiej Nocy Świętojańskiej.Dziękujemy naszym przyjaciołom z Zespołu Ludowa Biesiada z Czarnocina, którzy wprowadzili nas w klimat wieczoru.Dziękujemy Panu Andrzejowi Nitkowi - naszemu regionaliście, który przybliżył nam historię, legendę nocy świętojańskiej oraz opowiedział jakie zwyczaje w minionych latach temu wydarzeniu towarzyszyły.Dziękujemy Pani Magdalenie Pisarek z Kwiaciarni Wianki Słowianki, która wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Korale z Moszczenicy pokazała jak pleść wianki.Dziękujemy również Kapeli Ludowej Tkacze, która wyszła z inicjatywą zorganizowania nocy świętojańskiej i która przepięknie zaśpiewała na finał naszego Wydarzenia.Do zobaczenia za rok....Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Moszczenickiej Nocy Świętojańskiej.wk

Czytaj więcej...

Wakacje 2022

20.06.2022

Wakacje z GOKiS-em!!!

Bezpieczne wakacje wolne od nałogów i używek z GOKiS-em!!!Jak co roku, tak i tym razem, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy przygotował propozycje aktywnego i ciekawego spędzania czasu podczas wakacji dla najmłodszych mieszkańców gminy Moszczenica.W tym roku zaczynamy od rajdu rowerowego. W piątek 01.07. zapraszamy miłośników jednośladów na wycieczkę do Osady Leśnej w Kole na spotkanie z Pawłem Kowalskim.Zapraszamy również wycieczkę edukacyjną do Kielc do Geonatury. Zwiedzimy również Giganty Mocy w Bełchatowie i skorzystamy ze sportowych atrakcji na Górze Kamieńsk. Pojedziemy też zobaczyć nowo wybudowane Orientarium w łódzkim zoo. Zwiedzimy również perełką historyczną ziemi łęczyckiej Grodzisko w Tumie.A dla ochłody od upałów i wakacyjnego słońca udamy się dwukrotnie do Aquaparku Fala w Łodzi. Więcej informacji o wakacyjnej ofercie GOKiS-u uzyskać można w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sport w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2 lub pod nr tel. 44 616 94 54.

Czytaj więcej...

Msza Św. Polowa

13.06.2022

Msza Św. Polowa

 24 czerwca 1944 roku w lasach niedaleko wsi Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica) doszło do jednej z największych egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego najeźdźcę w naszym regionie podczas II wojny światowej. Tegoż to dnia rozstrzelanych zostało 55 osoby narodowości polskiej skazane na karę śmierci za – jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji w dystrykcie radomskim – „przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band”. Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile.56 ofiarą był niemiecki żołnierz, który odmówił wykonania rozkazu zabijania bezbronnych ludzi.  W rocznicę tego wydarzenia, tj. w piątek, 24 czerwca, zapraszamy na Mszę Świętą Polową w intencji tam pomordowanych. Msza święta odprawiona będzie o godz. 15:30 przy obelisku w lesie w Pieńkach Karlińskich, której przewodniczyć będzie ksiądz Robert Nowak proboszcz parafii Karlin. wk

Czytaj więcej...

Noc

10.06.2022

Noc Świętojańska w Moszczenicy

Noc Świętojańska w Moszczenicy23 czerwca Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na „Noc Świętojańską”, którą rozpoczynamy o godz. 18:30 przy stawach w Moszczenicy.Czym jest „noc świętojańska”? Czym była noc Kupały? Jakie wiążą się z nimi legendy? Jak wyglądały ich obchody dawniej? O tym wszystkim opowie nam Andrzej Nitek – regionalista, miłośnik historii i tradycji ludowych.Dodatkowo zapraszamy na wspólne plecenie wianków, które później będzie można wpuścić do wody. Natomiast najpiękniejsze wianki zostaną ocenione i wyróżnione.Będzie można również posłuchać ludowej muzyki. Wystąpi Zespół Ludowy "Biesiada” z Czarnocina a na finał zagra i zaśpiewa Kapela Ludowa Tkacze.Dla Wszystkich uczestników Moszczenickiej Nocy Świętojańskiej przewidziany będzie słodki poczęstunek, a kto będzie chciał może przynieść i upiec sobie kiełbaski przy ognisku… lub potańczyć na rosie.  Zapraszamy!!!wk

Czytaj więcej...

DD 2022

06.06.2022

Dzień Dziecka 2022 - fotorelacja

W niedzielę, 05 czerwca, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie Wędkarskie „MALIK” zorganizowali dla najmłodszych mieszkańców gminy Moszczenica gminne obchody Dnia Dziecka. Na stawie w Moszczenicy przeprowadzone zostały zawody wędkarskie. Do zawodów zgłosiło się 40 dzieciaków. Zwycięzcą zawodów został Sebastian Sońta, który w ciągu 1,5 h trwania zawodów złowił 33 rybki. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Kędra z 28 rybami. Natomiast 3 miejsce ex aequo zajęli Oskar Centkowski i Kacper Hejniak (po 17 ryb). Natomiast nagrodę specjalną za najdłuższą rybę otrzymał Mateusz Gąsior, który złowił karpia, który mierzył 43,5 cm.Cieszymy się, że dzieci chcą uczestniczyć w tego typu zawodach. Cieszy nas również duża frekwencja. Tym bardzie, że ostatnie zawody odbyły się w 2019r. – przed pandemią. Listę uczestników zamknęliśmy po dwóch dniach jak otworzyliśmy listy startowe. Wierzymy, że poprzez takie zawody za kilka lat w szeregi naszego stowarzyszenia wstępować będą kolejni młodzi wędkarze. - komentuje Tomasz Kapłaniak prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Malik”. Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła nad nasze moszczenickie stawy całe rodziny, które kibicowały swoim pociechom. Natomiast dla dzieci, który nie uczestniczyły w zawodach przygotowaliśmy inne atrakcje, min. były dmuchańce czy ognisko. - dodaje dyrektor GOKiS Włodzimierz Kaźmierczak.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka 2022

27.05.2022

Dzień Dziecka 2022

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie Wędkarskie Malik zapraszają na wspólne obchody Dnia Dziecka 2022.W niedzielę, 05. czerwca, zapraszamy od godz. 15:00 na zawody wędkarskie. Zapisy na zawody odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. od 16:00 do 18:00 w domku wędkarskim w Moszczenicy. Uwaga!!! Ilość miejsc ograniczona!!! Dodatkowo organizatorzy zapraszają Wszystkie dzieci z terenu gminy Moszczenica na darmowe dmuchańce, watę cukrową, popcorn, ognisko oraz konkursy z nagrodami. wk

Czytaj więcej...

BUDUJ Razem

23.05.2022

Spotkanie informacyjne

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Moszczenica na spotkanie informacyjno-konsultacyjne organizowane przez Stowarzyszenie LGD „BUD-UJ RAZEM”, które odbędzie się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy ul;. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2, 25 maja 2022r. o godz. 09:00!!!JS

Czytaj więcej...

MOTOFESTYN 2022

16.05.2022

MOTOFESTYN 2022

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na jubileuszowy X MOTOFESTYN, który odbędzie się w najbliższy weekend tj. 28-29 maja na amfiteatrze w Moszczenicy.W programie m.in. parada motocyklowa ulicami Moszczenicy, pokazy motocyklowe, wyścigi motocyklowe i na quadach, pokaz ratownictwa drogowego, wystawa samochodów zabytkowych i tuningowanych i wiele innych atrakcji. Dodatkowo wiele konkursów dla dzieci i publiczności oraz wesołe miasteczko.Na scenie wystąpi m.in. zespół NORMALSI i CZADOMAN.Na stadionie sportowym w Moszczenicy dla wszystkich miłośników piłki nożnej czeka niespodzianka. W sobotę zobaczymy mecz oldboyów Włókniarza Moszczenica i Szczerbca Wolbórz. Mecz ten wpisuję się w rok 100-lecia istnienia GLKS Włókniarz Moszczenica. Początek spotkania o godz. 17:30.Natomiast w niedzielę o godz. 13:00 obejrzeć będzie można spotkanie ligowe Włókniarza Moszczenica, który podejmować będzie na własnym boisku Stal Niewiadów. Początek zmagań o ligowe punkty o godz. 13:00. Więcej informacji na plakatach. 

Czytaj więcej...

Muzyczne ORŁY

16.05.2022

Sukcesy młodych muzyków z Moszczenicy

07 maja w Domu Kultury w Łęczycy odbył się II Wojewódzki Konkurs dla Instrumentalistów MUZYCZNE ORŁY 2022. W konkursie tym wzięło udział dwóch młodych muzyków, którzy reprezentowali Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy - Dominik Pietrzak i Piotr Sala. Obaj muzycy zakwalifikowali się do finału – na koncert laureatów, który odbył się w klimatycznej altanie na wyspie w łęczyckim parku w niedzielę 15 maja 2022. Nasz pianista Dominik w kategorii od 10 do 13 lat zdobył II miejsce, natomiast Piotr, który zagrał na akordeonie, w tej samej kategorii wiekowej co Dominik, zajął III miejsce. Dla chłopaków była to cenna lekcja na przyszłość. Rywalizacja na dużej scenie przy dużej, publiczności i jury, to coś zupełnie innego niż codzienna gra. Dochodzi stres i trema. Tym bardziej cieszymy się z ich osiągnięć. Gratulujemy naszym młodym artystom i życzymy powodzenia w dalszej karierze. – dodaje Dyrektor GOKiS Włodzimierz Kaźmierczakwk

Czytaj więcej...

Dzień MAMY

16.05.2022

Dzień Mamy i Taty

Tradycyjnie 26 maja, tj. w czwartek, GOKiS w Moszczenicy wraz ze Szkołą Podstawową w Moszczenicy zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury o godz. 18:00. Wystąpią dzieci ze szkoły podstawowej w Moszczenicy wraz ze swoi kolegami z Ukrainy. Na finał zaśpiewa, po dłuższej przerwie nieobecności na scenie, Kapela Ludowa TKACZE.

Czytaj więcej...

Turniej tańca

06.05.2022

IX Turniej Tańca Nowoczesnego "Move It"

Moszczenica znów stanie się stolicą tańca!IX Turniej Tańca Nowoczesnego "Move It" pod patronatem Wójta Gminy Moszczenica Marcelego Piekarka już 14 i 15 maja w hali  w Gminno-Szkolnej Hali Sportowej im. Romana Kaźmierczaka w Moszczenicy!Na parkiecie zaprezentują się tancerze z wielu polskich miast. Będą rywalizować w różnych kategoriach wiekowych, a także dyscyplinach solowych/duetach: Salsa, Bachata, Hip Hop, Jazz Dance, Modern, Akro Dance, a także pojawią się formacje oraz grupy. Bilety będzie można zakupić w dniu turnieju:ulgowy (do 12 roku życia) – 15 zł, dzieci do 7 roku życia wstęp bezpłatnynormalny – 25 złDo zobaczenia już 14 i 15 maja w Moszczenicy!ola

Czytaj więcej...

rhgrg

05.05.2022

Gimnastyka prozdrowotna

GIMNASTYKA PROZDROWOTNA 60+                                  To zajęcia ruchowe skierowane dla Pań i Panów w wieku 50/60 lat i więcej. Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej muzyce, mają na celu podniesienie sprawności fizycznej (przede wszystkim sprawności funkcjonalnej) z uwzględnieniem profilaktyki chorób wieku dojrzałego, między innymi takich jak:stresSą to zajęcia o umiarkowanej intensywności, zawsze dostosowane do możliwości i umiejętności uczestników. Regularnie uprawiana aktywność o charakterze prozdrowotnym, a taki charakter ma gimnastyka dla seniora, pozwala dłużej zachować sprawność, niezależność i radość życia osobom w wieku dojrzałym. Zajęcia trwają 50 minut.Ubiór: dowolny (nie krępujący ruchów np. spodnie dresowe, lub szorty, panie mogą mieć rajstopy, bluzkę, bezpieczne wygodne obuwie).Uczestnicy zajęć proszeni są o zabieranie ze sobą ręcznika, maty do ćwiczeń i obuwia na zmianę.Zajęcia odbywać się będą w PIĄTKI o godzinie 10:00.ZAPRASZAMY!!! Więcej informacji uzyskać można pod nr. tel.: 691 950 545.PROWADZĄCY:        Instruktor Rekreacji Ruchowej Osób Starszych AWFmgr Justyna Trela  

Czytaj więcej...

Vivat Maj, 3 Maj!

04.05.2022

Vivat Maj, 3 Maj!!!

Dziękujemy Wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w gminnych obchodach 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja!!!Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości...

Czytaj więcej...

998

04.05.2022

Strażackie 998 Bieg & Rower

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tej wspaniałej imprezy...... 530 zarejestrowanych uczestników...... 16300 zł zebrano dla Wiktora...

Czytaj więcej...

998

28.04.2022

Weź udział w Strażackim 9,98 Bieg&Rower

Strażackie 9,98 Bieg&Rower to sportowa impreza dla wszystkich miłośników biegania oraz jazdy na rowerze. Jej piątą edycję zaplanowano na 1 maja, a każdy uczestnik będzie mógł wesprzeć małego Wiktora z gminy Moszczenica, który zmaga się z zespołem wad wrodzonych.STRAŻACKIE 9,98 KM BIEG & ROWER już w 01.05.2022 r. poniżej kilka wskazówek.1. Przyjedźcie do nas najpóźniej 10:30 (Wskazówki dojazdu poniżej).potwierdź swoją obecność w biurze zawodów (jedna osoba może potwierdzić obecność całej swojej rodziny, nie będziemy wymagać podpisów)pamiętaj, że nie pobieramy opłaty startowej, ale PROSIMY O WSPARCIE DLA WIKTORA TRACZYKA, w wyznaczonym miejscu będzie puszka, do której zbierane będą pieniądze. Na prowadzoną zbiórkę otrzymaliśmy wymagane pozwolenia. Zbiórka jest zgłoszona w Fundacji Dzieciom nr zbiórki 38/2022/597/OR. Zachęcamy do wsparcia WIKTORA. BO WARTO!!!2. Las ma ograniczoną możliwość jeśli chodzi o liczbę samochodów, dlatego:jeśli to możliwe przyjedź roweremjeśli masz miejsce w samochodzie, a wiesz, że jedzie Twój kolega/koleżanka - zaproponuj mu/jej wspólny przyjazd (ograniczymy w ten sposób liczbę samochodów)podczas parkowania stosuj się do wskazówek organizatorów, tj. strażaków, leśników, harcerzy.3. Jeśli po wysiłku chcesz coś przekąsić, zabierz ze sobą to co lubisz. W pobliżu startu/mety będzie paliło się niewielkie ognisko. Będą kijki do upieczenia kiełbasek, kiełbaskę i pieczywo przywieź ze sobą - takie jakie lubisz. Na mecie każdy otrzyma wodę mineralną (min. 0,5 l/osobę).4. Start, meta i biuro zawodów są w tej samej lokalizacji 51°27'18.0"N 19°43'42.2"E https://goo.gl/maps/jcZEa99RrzVQnN7o6 (ta sama co w 3 poprzednich edycjach)wk

Czytaj więcej...

Vivat Maj, 3 Maj!!!

19.04.2022

Vivat Maj, 3 Maj!!!

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Wójt Gminy Moszczenica oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają 03 maja 2022r. do wspólnego świętowania.Porządek uroczystości:- o godz. 11:10 - przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Moszczenicy nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej, wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Odzyskania przez Polskę niepodległości;- godz. 12:00 - Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele pod wyzwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy;- po mszy świętej koncert patriotyczny w wykonaniu Radosława Blonki z zespołem;Zapraszamy do wspólnego świętowania!!!Krótki rys historyczny:Święto Narodowe Trzeciego Maja,  właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja  – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990.Jednym z głównych autorów (wraz z Ignacym Potockim i Hugonem Kołłątajem)i sygnatariuszy konstytucji był Hrabia Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (ur. 24 sierpnia 1736 w Końskich, zm. 29 grudnia 1809 w Warszawie), który ściśle związany byłz Moszczenicą. Był właścicielem dworku i ziem w Moszczenicy.Dzień wcześniej, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodniez zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem coraz bardziej docenianym i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. Uczące się szacunku do flagi dzieci w okolicy tego święta, przygotowują uroczystości w przedszkolach i szkołach. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego nakłada osiągnięcie między innymi celu edukacyjnego w postaci znajomości godła i flagi Polski przez dzieciA czy Ty posiadasz flagę Rzeczpospolitej Polskiej?Z okazji Dnia Flagi Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy ogłosił konkurs plastyczny.Więcej o konkursie na naszej stronie: https://gokis.moszczenica.eu/Post/Details/102/bialo---czerwone-to-moje-barwy-ulubione---konkurswk

Czytaj więcej...

Nakeceni

13.04.2022

Nakręcamy się dla Ziemi

Nakręć się na zieleń i przekaż plastikowe nakrętki, aby otrzymać nasiona roślin miododajnych oraz sadzonki drzew. Akcję, która organizowana jest z okazji Światowego Dnia Ziemi (który przypada 22 kwietnia) organizuje piotrkowskie Starostwo wspólnie z Oddziałem Terenowym Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Zebrane nakrętki zostaną przekazane na cele charytatywne.Pierwsza taka akcja zostanie przeprowadzona w Moszczenicy 20 kwietnia na terenie targowiska gminnego w godz. 09-12.Zapraszamy!!!

Czytaj więcej...

Szachy

28.03.2022

Strażacki Turniej Szachowy Moszczenica 2022

W sobotę, 26.03.02022 r., w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy odbył się Strażacki Turniej Szachowy Moszczenica 2022.W zawodach wystartowało łącznie 25 zawodników w dwóch kategoriach. A tak przedstawiają się wyniki:W kategorii do 18 lat:1. Hubert Adamek - OSP Longinówka;2. Bartłomiej Malec - OSP Moszczenica; 3. Adrian Olejnik - OSP Jarosty;W kategorii OPEN:1. Kamil Wysmyk - OSP Moszczenica;2. Jarosław Pietras - KM PSP w Piotrkowie Tryb.;3. Dawid Lis - OSP Psary Lechawa;Dodatkowo organizatorzy postanowili wyróżnić najmłodszego zawodnika turnieju, którym był 6 letni Oskar Zaremba z OSP Żarnowica.Jak podkreślali zawodnicy, taki turniej był potrzebny. Większość z nas, gra w szachy online, na komputerze. Rywalizacja na prawdziwej szachownicy z prawdziwym przeciwnikiem, gdzie jest presja czasu, jest zupełnie inna, bardziej emocjonująca. - relacjonuje Dyrektor GOKiS w Moszczenicy Włodzimierz Kaźmierczak.Dziękuję wszystkim zawodnikom, strażakom za udział w turnieju. Szachy to piękny i trudny sport, tym bardziej cieszymy się, że taki turniej się odbył. Mamy nadzieję, że za rok w II Strażackim Turnieju Szachowym weźmie udział jeszcze więcej zawodników. - podsumował Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.Strażacki Turniej Szachowy odbył się pod patronatem: Starosty Powiatu Piotrkowskiego, Komendanta KM PSP w Piotrkowie Tryb., Wójta Gminy Moszczenica, Prezes OSP Moszczenica oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy.wk

Czytaj więcej...

Orkiestra

16.03.2022

Nabór do orkiestry dętej

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza dzieci i młodzież do wstępowania do młodzieżowej orkiestry dętej. Zajęcia, które odbywać się będą w Domu Kultury w Moszczenicy, poprowadzi Paweł Filipek, który z wykształcenia jest muzykiem i nauczycielem muzyki w szkole podstawowej w Piotrkowie Tryb. oraz instruktorem w orkiestrze dętej z Grocholic.Na początku zajęcia odbywać się będą indywidualnie z każdym podopiecznym.Zapisywać się będzie można na naukę gry na instrumentach dętych m.in. trąbce, klarnecie, flecie, tubie, puzonie i innych.Gminny Ośrodek Kultury i Sportu posiada w swoim zasobie odpowiednią liczbę instrumentów, ustników i stroików a jeśli zajdzie potrzeba będziemy szukać środków na zakup kolejnych instrumentów.Dodatkowo zapraszamy chętnych do nauki gry na keyboardzie oraz emisji głosu.Pierwsze zajęcia już w kwietniu. Więcej informacji uzyskać można w siedzibie GOKiS w Moszczenicy lub pod nr tel. 44 6169 454.

Czytaj więcej...

OSP 22

07.03.2022

OSP Kosów mistrzem gminy Moszczenica

W minioną niedzielę (06.03.2022 r.), po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w hali sportowej w Moszczenicy rozegrane zostały IX Mistrzostwa w halową piłkę nożną strażaków z OSP z terenu gminy Moszczenica.W zawodach, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród strażaków jak i kibiców, wzięło udział osiem drużyn.W tym roku bezkonkurencyjni okazali się druhowie z OSP Kosów, którzy wygrali wszystkie mecze oraz nie stracili  bramki w całym turnieju. W meczu finałowym pewnie pokonali strażaków z OSP Podolin aż 5:0.Trzecie miejsce w mistrzostwach zdobyli druhowie z OSP Moszczenica, którzy w małym finale wygrali z OSP Baby 2:1.Najlepszym bramkarzem mistrzostw wybrany został Adrian Piłat z OSP Kosów. Królem strzelców został Mateusz Gomula, który w całym turnieju strzelił sześć bramek.OSP Kosów będzie reprezentował gminę Moszczenica na mistrzostwach powiatowych, które rozegrane zostaną w najbliższą niedzielę 13 marca w Sulejowie.

Czytaj więcej...

kreatywne ferie

22.02.2022

Kreatywne ferie

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz AgiBagi Animacje Kreatywnie zapraszają wszystkie dzieci z gminy Moszczenica do wspólnej zabawy.W drugim tygodniu ferii będziemy udostępniać filmiki, na których to prezentowane będą różne formy plastyczne.Na początek zapraszamy do zrobienia pieska z włóczki i kwiatów z papierów i innych elementów.Filmiki dostępne są na naszej platformie Facebook i kanale YOUTUBE/Gokis.lub klikając na linki poniżej:Piesek z włóczki: https://youtu.be/3GWTU7Ddh-UPrzebiśniegi: https://youtu.be/FKu5YPel4_4Bransoletka z masy porcelanowej: https://youtu.be/mHYEl9JpOBsMalowanie na mleku: https://youtu.be/ok-BOI9diSUwk

Czytaj więcej...

DD 2022

22.02.2022

Dzień Kobiet 2022

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Kobiet.W tym roku zapraszamy Wszystkie Panie na koncert pt. "Panowie Paniom". Podczas koncertu będzie można wysłuchać najpiękniejsze wiersze polskich poetów m.in. Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Konstantego Ignacego Gałczyńskiego, Adama Asnyka czy Wisławy Szymborskiej w interpretacji Wójta Gminy Moszczenica - Marcelego Piekarka, Wice Wójta Krzysztofa Jędrzejczyka, Starosty Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka, Wice Starosty Dariusza Magacza oraz Jerzego Korytkowskiego.Podczas koncertu usłyszymy także naszych młodych zdolnych muzyków: Piotra Salę na akordeonie i Dominika Pietrzaka na fortepianie. Koncert transmitowany będzie na kanale YOUTUBE GOKIS 08 marca o godz. 18:00.Wystarczy kliknąć: https://youtu.be/BVZ5V-njTUIwk

Czytaj więcej...

Sportowiec roku

16.02.2022

Głosujemy na Wiktorię!!

Głosujemy na Wiktorię Jaroniek w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Ziemi Piotrkowskiej!!!Wiktoria jest mieszkanką gminy Moszczenica a dokładniej Kosowa, która na co dzień jest zapaśniczką AKS-u Piotrków Tryb. a trenuje m.in. na naszej hali sportowej w Moszczenicy.Wiktoria tylko w ubiegłym roku wywalczyła:- I miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Łódź 2021;- I miejsce Międzynarodowy Turniej Zapaśniczym w Rumunii;- I miejsce w Pucharze Polski Kadetek;- Uczestniczyła w Mistrzostwach Świata, na których zajęła 10 miejsce;- a na Mistrzostwach Europy zdobyła 7 miejsce!!!!GRATULUJEMY!!!Jak głosować???Kliknij na link: https://www.facebook.com/search/top?q=powiat%20piotrkowski%20-%20starostwo%20powiatowea następnie zgodnie z obowiązującym Regulaminem Plebiscytu, w procesie liczenia głosów będą brane pod uwagę tylko te, które są tzw. „reakcjami” pod poszczególnymi zdjęciami kandydatów załączonymi przez nas w komentarzach, czyli np. „Lubię to”, Super, Wow...Głosowanie trwa do 21 lutego do godz. 12:00.Więcej o plebiscycie na: https://www.powiat-piotrkowski.pl/informacje/wybierz-najpopularnijeszego-sportowca-i-najpopularniejszy-klub-sportowy

Czytaj więcej...

Szachy

09.02.2022

Strażacki Turniej Szachowy - Moszczenica 2022

Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Komendant KM PSP w Piotrkowie Tryb., Wójt Gminy Moszczenica, Prezes OSP Moszczenica oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają strażaków z terenu powiatu piotrkowskiego do wzięcia udziału w Strażackim Turnieju Szachowym – Moszczenica 2022. Turniej odbędzie się 26 marca 2022 r. w siedzibie GOKiS w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2. Warunkiem wzięcia udziału w turnieju jest bycie członkiem jednostki OSP z terenu powiatu piotrkowskiego i strażacy z komend PSP z byłego województwa piotrkowskiego, tj. KM PSP w Piotrków Tryb., KP PSP w Opocznie, KP PSP w Radomsku i KP PSPS w Bełchatowie. oraz wypełnienie i przesłanie Karty zgłoszeniowej, która jest załącznikiem do regulaminu turnieju na adres sekretariat@gokis.moszczenica.eu do 19 marca 2022 r.Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach. Kategoria 1. Dzieci i młodzież do 18 roku życia. Kategoria 2. Open. Dla najlepszych zawodników w każdej kategorii organizatorzy przewidzieli puchary i nagrody. Regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania poniżej ze s strony.

Czytaj więcej...

WOŚP 2022

31.01.2022

WOŚP 2022!!!

Moszczenica grała dla WOŚPJest nam niezmiernie miło zakomunikować, że Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Moszczenicy zebrał 15 917,29 zł i 1 Euro.Mimo trudnej sytuacji i wielu obostrzeń Moszczenica pokazała, że ma gorące i hojne serca. Przede wszystkim wielkie podziękowania należą się grupie naszych wolontariuszy, którzy w niedzielę od wczesnych godzin rannych, mimo bardzo trudnych warunków pogodowych zbierali pieniądze do puszek. Dziękujemy panu Michałowi z Pizzerii Rocco za przekazanie dwóch pysznych, gorących pizz dla Wolontariuszy.Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje internetowe. Hitem tegorocznych licytacji okazał się hełm strażacki przekazany przez OSP Moszczenica, który wylicytowany został za 2000 zł. Jedna z internautek wylicytował voucher na polerowanie auta za 1450zł. Za 600 zł „poszedł” kosz z… przetworami (smalec, ogórki kiszone, buraczki, grzybki marynowane) od pani Małgosi. Za 555,55 zł wylicytowano sesje fotograficzną u p. Małgosi Wysockiej. Łącznie z samych licytacji zebraliśmy 7955,55 zł. Od kilku lat z WOŚP Moszczenica grają cudowne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Moszczenica. W tym roku przekazały one do puszki aż 1760 zł.Dziękujemy Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się do licytacji oraz firmom i osobom prywatnym, którzy przekazywali na aukcje swoje fanty –Dziękujemy Wszystkim!!!Gramy do końca Świata i o jeden dzień dłużej!!!Sie ma!!!Do zobaczenia za rok!!!   

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie

28.01.2022

Spotkanie autorskie

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na spotkanie z autorami książki pt. "W blasku utraconego światła" panami Jarosławem Śmiechowiczem i Andrzejem Nitkiem."W blasku utraconego światła" jest to powieść o Moszczenicy z przełomu wieków. Opisuje historię ludzi, ludowych obyczajów i miłości rozdartej wojenną zawieruchą.Spotkanie autorskie odbędzie się 05 lutego 2022 r. (tj. sobota) o godzinie 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy.wk

Czytaj więcej...

ZHP

17.01.2022

Harcerzem się jest, a nie bywa

Koniec starego i początek nowego roku to najlepszy czas na dokonanie podsumowań, wręczenie wyróżnień, nagród.Także u nas, w gminie Moszczenica za wieloletnie zaangażowanie w rozwój harcerstwa ZHP na terenie gminy Moszczenica zostały docenione i wyróżnione młode harcerki z 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego, która na co dzień swoją siedzibę ma przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”, które od początku swojego funkcjonowania współpracuje z moszczenickimi harcerzami poprzez współorganizację wielu imprez dla lokalnej społeczności.Wyróżnione zostały Martyna Jatczyk, Patrycja Hrabska, Julia Oleksiewicz, Klaudia Sałata i drużynowa Eliza Cander. Właśnie one od kilku lat na swoich barkach dźwigały ciężar organizowania zbiórek, obozów i innych atrakcji dla moszczenickich zuchów i harcerzy. Dzięki pasji, zaangażowaniu i nierzadko determinacji tych kilku dziewcząt Harcerze z 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego zawsze czynnie i chętnie brali udział w wydarzeniach zarówno gminnych, ale także kościelnych, organizowanych na terenie gminy Moszczenica. Byli widoczni m.in. podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dożynek Gminnych, Chrześcijańskich Spotkań Młodych i wielu innych. Wyróżnione harcerki angażowały się także w wiele mniejszych, ale nie mniej ważnych przedsięwzięć, służących lokalnej społeczności, uczących patriotyzmu, kształtujących postawę obywatelską. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”, Adam Gajda wyrażając swoje podziękowanie stwierdził m.in.: „Wasza postawa jest wzorem dla następnych pokoleń. To dzięki Wam możemy być dumni z moszczenickich harcerzy. Wiemy, że nie spoczniecie na laurach i wierzymy w Waszą kreatywność, pasję i że przekażecie idee harcerstwa kolejnym pokoleniom.”„Dziękujemy, za piękne słowa i wyróżnienie. Jak wstępowałyśmy do harcerstwa kilkanaście lat temu, było nas na zbiórkach po kilka osób, można nas było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie, licząc z drużyną zuchów, w 86 Piotrkowskiej Drużynie Harcerskiej "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego w Moszczenicy jest około 50 osób! I mamy nadzieję, że do nas dołączą kolejni chętni przygody, zabawy i nauki. Zachęcając do wstępowania w nasze szeregi dodam tylko, że w tym roku w okresie wakacyjnym mamy zaplanowany obóz wędrowny po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.” – podsumowała drużynowa Eliza Cander. Zbiórki harcerskie odbywają się w GOKiS w Moszczenicy, w każdy piątek o godz. 17: 30 natomiast wcześniej, o godz. 16: 00, swoją zbiórkę mają moszczenickie zuchy. Zapraszamy do wstępowania w ich szeregi.

Czytaj więcej...

WOŚP 2022

13.01.2022

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022

SIE MA! Wielkimi krokami zbliża się 30. finał WOŚP, który odbędzie się w niedzielę 30 stycznia 2022r. W tym roku szefem sztabu jest Adam Kaźmierczak. Jeśli chcesz się czynnie włączyć w organizację sztabu WOŚP Moszczenica to zapraszamy do kontaktu -502 217 700. Liczy się każda pomoc i jesteśmy otwarci na Wasze pomysły.Ze względu na obecną sytuację pandemiczną nie będzie koncertu w sali widowiskowej w GOKiS. Jednak nasi wolontariusze będą widoczni na ulicach i będzie można wrzucać pieniądze do puszek. Podobnie jak w roku ubiegłym na facebooku grupie Moszczenica to MY będą odbywać się licytacje różnych ciekawych fantów. A może chcesz coś przekazać na licytację??  LICZYMY NA WASZĄ POMOC! Rok temu zebraliśmy 17 776,38 zł! Ile będzie teraz? Czy w tym roku poprawimy ten wynik??wkj

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

13.01.2022

Dzień Babci i Dziadka

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na transmisje internetową z koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podczas koncertu wystąpią m.in.:- Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" z Przedszkola Niepublicznego "Stokrotka" w przedstawieniu pt. „O krasnalach, które chciały pomóc babci i dziadkowi”;- na akordeonie zagra Piotr Sala;- a z własnym repertuarem zagra Kapela Podwórkowa Tolka Gałązki, która zaprezentuje Państwu własne utwory m.in. Panna Mania, Piosenka o sąsiedzie, W małej kawiarni, Marzenia dziadka.  Link do koncertu: https://www.youtube.com/watch?v=WSDcI8qdOM4 https://www.youtube.com/watch?v=WSDcI8qdOM4  Premiera koncertu 21 stycznia 2022r. o godz. 17:00 na kanale YouTube GOKiS.wk

Czytaj więcej...

Tkacze

08.12.2021

Nabór do Kapeli Ludowej Tkacze

Kapela Ludowa Tkacze to zespół z ponad 70-letnią tradycją. Repertuar kapeli stanowią przede wszystkim pieśni ludowe, głównie oberki i polki z okolic Moszczenicy, Wolborza, Opoczna prezentują też gawędy ludowe.Po wielu latach na zasłużoną emeryturę odszedł dotychczasowy kierownik kapeli pan Jan Łaski. Obecnie kapela będzie prowadzona przez Państwa Grażynę i Daniela Baranowskich – to wieloletni, uznani, doświadczeni i lubiani profesorowie ze Szkoły Muzycznej z Piotrkowa Tryb.Kapela Ludowa Tkacze oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają wszystkich chętnych  dzieci, młodzież i dorosłych do wstępowania w szeregi kapeli. Szukamy wokalistek, wokalistów instrumentalistów, wszystkich, którym w duszy gra a chcą wspólnie występować w kapeli i kształcić się dalej muzycznieZajęcia prowadzone są zarówno w grupach jak i indywidualnie. Więcej informacji uzyskać można w siedzibie GOKiS w Moszczenicy lub pod nr tel. 44 6169 454, lub 502 217 700.wk

Czytaj więcej...

Aktualności

Gala Kobiet Wyjątkowych

05.03.2024

Gala Kobiet Wyjątkowych

To będzie już czwarta uroczysta gala organizowana przez samorząd Powiatu Piotrkowskiego dla wyjątkowych kobiet Ziemi Piotrkowskiej. W najbliższą niedzielę w hali sportowej w Moszczenicy  wyróżnione zostaną te panie, które w swoich aktywnych działaniach promują wśród mieszkańców kulturę, sport czy przedsiębiorczość. Dla laureatek oraz wszystkich uczestników wydarzenia wystąpią Siostry Kafar, a gwiazdą wieczoru będzie Mateusz Mijal oraz siostry Kafar.Początek wyjątkowej gali o godz. 17:00.

Czytaj więcej...
Dzień Kobiet z GOKiS

16.02.2024

Dzień Kobiet z GOKiS

Wyjątkowo bo, w czwartek, 07 marca 2024 r. zapraszamy na koncert z okazji Dnia Kobiet.W tym roku niespodzianka!!! Specjalnie dla naszych Pań przyjadą do nas aktorzy z Teatru w Sam Raz.Na deskach moszczenickiego Domu Kultury wystawiona będzie spektakl komediowy pt. "Biuro (nie)matrymonialne"."Biuro (nie)matrymonialne":Akcja dzieje się w tytułowym biurze matrymonialnym, w którym trzy różne pod względem osobowości i charakteru kobiety oczekują błyskawicznego spełnienia marzeń o partnerze idealnym. Do biura trafia również Kuba z zamiarem odnalezienia swojej drugiej połówki. Właściciel biura jest jego starym, dobrym przyjacielem. Spieszy więc z pomocą i spośród  trzech wyjątkowych kandydatek, wskazuje tę    ”jedyną”. Finalnie, gdy dochodzi do spotkania okazuje się, że wybranką jest była żona Kuby.Początek przedstawiania o godz. 17:00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy. Zapraszamy na ponad godzinne spotkanie z humorem, które na bardzo długo pozostaje w państwa pamięci.wk

Czytaj więcej...
teatr

16.02.2024

Wyjazd do teatru

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi na sztukę komediową pt. „Na całe życie”. Warto dodać, że reżyserem tego przedstawienia jest Wojciech Malajkat.Spektakl opowiada historię czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, albowiem udzielił ich człowiek jedynie udający księdza. Mają jednak okazję po raz kolejny stanąć przed ołtarzem i odnowić, teraz z pełną mocą, swoje przysięgi. Sytuacja staje się więc szansą do przyjrzenia się swoim związkom. Czy na pewno decyzja o ślubie była słuszna? Czy to z nią/nim chcą spędzić resztę życia? Czy małżeństwo okazało się gwarantem szczęścia i spełnieniem oczekiwań?Wyjazd zaplanowano 14 marca 2024 r.Zapisy w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy do 01 marca.Koszt wyjazdu 90 zł. Ilość miejsc ograniczona.wk

Czytaj więcej...
Ferie 2024

12.02.2024

Ferie z GOKiS-em 2024 - fotorelacja

Wzorem lat ubiegłych Gminny Ośrodek Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy zaproponował najmłodszym mieszkańcom gminy Moszczenica ciekawe, aktywne, interesujące i bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Były wycieczki, gdzie poprzez warsztaty uczyliśmy się nowych rzeczy, chociażby na warsztaty wypieku chleba i ciastek.W tym roku duży nacisk postawiliśmy też na rozwój kultury fizycznej. Byliśmy w łódzkim parku trampolin czy tomaszowskiej kręgielni. Korzystaliśmy z wielu wodnych atrakcji wodnych na basenie Fala w Łodzi: baseny, zjeżdżalnie, kurtyny wodne itp. Nie zapomnieliśmy też i o kulturze. Byliśmy w kinie na filmie animowanym „Wyfrunięci” oraz na przedstawieniu teatralnym pt. „Legenda o Szewczyku Dratewce”. Bardzo cenne i pouczające było spotkanie z policjantami z KM Policji w Piotrkowie Tryb. oraz ratowników wodnych z WOPR z Piotrkowa Tryb. Policjanci zapoznali nas z podstawami daktyloskopii, charakterem pracy policjanta, z bliska obejrzeliśmy motocykl i samochód policyjny oraz poznaliśmy psa tropiącego Brono, który też jest piotrkowskim policjantem. Natomiast ratownicy wodni z WOPR opowiedzieli nam jak zachowywać się na zamarzniętych akwenach wodnych.Tradycyjnie na finał wspólnie z Pizzerią ROCCO z Moszczenicy zorganizowaliśmy dzień pizzy w GOKiS. Każdy mógł własnoręcznie zrobić swoją pizzę i oczywiście zjeść ją na miejscu. Na deser pszczelarze z Rejonowego Koła Pszczelarskiego z Moszczenicy poczęstowali nas prawdziwym, naturalnym miodem. Opowiedzieli nam oni również o roli pszczoły w ekosystemie i jak powstaje miód i produkty miodopochodne. Tego dnia też było wiele innych atrakcji m.in. planszówki, gry karciane, malowanki oraz były symulatory samochodowe. Byli z nami po raz pierwszy panowie z SIM Stacja – symulatory wyścigowe. Każdy mógł poczuć się jak Robert Kubica i przejechać się po wirtualnym torze Formuły 1. Nie zapomnieliśmy też i o sympatykach szachów. W ostatnim dniu ferii dla miłośników tej pięknej gry był turniej szachowy a dla wszystkich jego uczestników czekały nagrody.Z zimowych atrakcji, jakie przygotował w tym roku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy skorzystało blisko 500 dzieci!!!Dziękujemy za zaufanie i wspólne spędzenie tego wspaniałego czasu.Dziękujemy również pani Elżbiecie Góra i Anie Jaros za bezinteresowną pomoc w opiece nad dziećmi.Dziękujemy również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinasowanie zimowego wypoczynku z GOKiS-em.  

Czytaj więcej...
Koncert karnawałowy

02.02.2024

Koncert karnawałowy

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert pt. „Powróćmy jak za dawnych lat” na finał karnawału. Podczas koncertu usłyszą Państwo obdarzoną wspaniałym i wyjątkowym głosem, mieszkankę naszej gminy – Lidię Smuga. Towarzyszyć jej będzie znany i lubiany band jazzowy – Standard Jazzy. Usłyszymy utwory z lat 20 i 30-tych ubiegłego wieku, ale i też bardziej współczesne, w tym muzykę i piosenkę filmową w swingowo – jazzowych rytmach.Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę 10 lutego o godz. 17: 00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Moszczenicy.Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami dla publiczności. Mile widziane stroje karnawałowe z lat 20 i 30-tych.Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny. wk

Czytaj więcej...
Spotkanie autorskie

02.02.2024

Spotkanie autorskie

SERDECZNIE ZAPRASZAM NA SPOTKANIE AUTORSKIE DO Gminny Ośrodek Kultury im. Jana Justyny w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2, 04 lutego 2024 r.(niedziela) o godz. 17.00. Będzie można porozmawiać z autorami i zakupić I i II cz. powieści " W blasku utraconego świata" autorstwa Jarosława Śmiechowicza i Andrzeja Nitka .Zapraszam!!

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka